Vieta:  Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos „Kauno atžalyno“ padalinys (Kauno g. 49)

Spalio 23 d., penktadienį, 16 val. kviečiame į filmų „Riedėjo gniūžtė į pietus“ ir „Popierinė brigada“ peržiūras. Pirmajame pasakojamos Pietų Afrikos respublikos žydų, išeivių iš Lietuvos, istorijos. Filmą pristatys režisierė Ieva Balsiūnaitė. Filmas bus rodomas anglų kalba su lietuviškais subtitrais. Trukmė 52 min.

Tuo metu australų režisierės Diane Perelsztejn sukurtame dokumentiniame filme „Popierinė brigada“ pasakojama apie Vilniaus gete veikusią vadinamąją „Popierinę brigadą“ – mokslininką Zeligą Kalmanovičių, mokytoją Rachele Krinski, bibliotekininką Hermaną Kruką, poetus Šmerkę Kačerginskį ir Abraomą Suckeverį. Nacių verčiami šie to meto intelektualai turėjo atrinkti vertingiausius YIVO institute buvusius žydų kultūrinius dokumentus, knygas, taip pat paveikslus, religinius objektus, kuriuos naciai planavo išgabenti į Vokietiją. Rizikuodami savo gyvybėmis minėti Vilniaus geto gyventojai stengėsi bent dalelę didžiulio ir svarbaus kultūrinio palikimo paslėpti ir išsaugoti ateities kartoms. Tik jų pastangų dėka dalis svarbių dokumentų nebuvo prarasta. Išsaugotos kultūrinės Vilniaus žydų vertybės šiandieną yra Žydų moksliniame institute YIVO Niujorke ir Jeruzalės hebrajų universitete. Taip pat dalis šio palikimo saugoma Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje ir Lietuvos centriniame valstybės archyve.

Filmo pradžia – 17.30 val. Trukmė 1 val. Filmas įgarsintas lietuvių kalba.

Dalyvių skaičius ribotas. Būtina iš anksto registruotis el. paštu: ruta.gotika@gmail.com, užpildant registracijos formą https://forms.gle/SmZuriDEx8tcG4Ma9 arba atvykus į renginį.

Lietuvos žydų istorijos metams minėti skirtų renginių Klaipėdoje iniciatorė menotyrininkė Rūta Jakštonienė.

Filmų peržiūros skirtos Lietuvos žydų istorijos metų minėjimui.