Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Girulių padalinyje (Šlaito g. 10A) 2018 m. vasaros dienos stovykloje vaikams suorganizavo kultūrinę, sportinę, edukacinę užimtumo programą „Žalioji biblioteka“ bei skatino vaikus palaikyti gerą formą visapusiškai: lavinti protą, mankštintis, domėtis įvairiomis sporto šakomis, suvokti sveikatą kaip vertybę ir tuo pačiu atrasti skaitymo džiaugsmą. Stovykloje pabuvojo 103 vaikai (5 pamainos). Laiko veltui neleidome - pasitelkę į pagalbą įvairių sričių specialistus kartu su vaikais kūrėme koncertus, rungėmės viktorinose, mokėmės įvairių menų, skaitėme knygas, statėme smėlio pilis, dėliojome mandalas, darėme gerus darbus, lipdėme, bendravome, pramogavome ir tikrai nenuobodžiavome! Su vaikais dirbo pedagogai Rita Valaikienė, Digna Reminienė ir Audrius Česnelis.

Vienas svarbiausių programos tikslų – didinti vaikų motyvaciją skaityti knygas, ugdyti informacinius įgūdžius, įgytas žinias pritaikant saviugdai ir kūrybinių sumanymų įgyvendinimui. Siekius įgyvendinti padėjo rašytoja Nijolė Kepenienė. Vaikai kartu garsiai skaitė ir aptarinėjo jos kūrinius, vaidino ir piešė, kūrė savo pasakas apie gyvūnus. Rašytoja Nijolė išrinko geriausią pasaką ir apdovanojo nugalėtoją. Skaityti vaikus skatino ir Mokytoja Vida Daukšienė, kuri stovyklautojams pristatė greitojo skaitymo metodus. Vaikai kartu su tėveliais atliko loginius ir fizinius pratimus padedančius greičiau sekti tekstą ir pabandė perskaityti knygą per 15 minučių.

Lietuvos aklųjų bibliotekos Klaipėdos filialo vedėja Daiva Žiemelienė supažindino vaikus su Brailio raštu, garsinėmis knygomis bei kitomis akliesiems skirtomis priemonėmis, kurias galima buvo ne tik pamatyti, bet ir paliesti, išbandyti. Eglė Jokužytė pristatė Sigito Poškaus knygą „Baltijos valdovė“, kurią gali skaityti ir iliustracijas pažinti visi vaikai, tiek regintys, tiek neregintieji.

Stovyklautojai domėjosi rašytiniais ir kitais bibliotekoje prieinamais informacijos šaltiniais apie senąją Girulių gyvenvietę, jos susikūrimą, vystymosi istoriją. Timūras Bandza stovyklautojus vedė į istorinę ekskursiją po Girulių Juodąją tvirtovę – II pasaulinio karo metų hitlerininkų priešlėktuvinės gynybos įtvirtinimus.

Apie policininko specialybę, elgesį gatvėje ir mokykloje vaikams papasakojo Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viešosios policijos skyriaus bendruomenės pareigūnų grupės specialistės Simona Narūnė, Audrutė Dunčienė, Vidas Veryga ir kinologas Marius su augintiniu belgų aviganiu Naruto. Dėkojame pareigūnams už įdomų edukacinį renginį ir padovanotą bibliotekai šuniuką Amsį!

Visuomenės sveikatos biuro specialistai Alina Bocman, Nijolė Mazūraitienė, Justinas Gorys, Rasa Rimkienė, Eglė Astrauskaitė ir Beta Juškienė akcentavo vaikams sveiką gyvenimo būdą, bei pristatė fizinio aktyvumo užsiėmimus, kurių metų pastarieji galėjo išbandyti specialią sportinę įrangą - šiaurietiškas lazdas. Šiaurietiškas ėjimas nėra sudėtingas, lengvai išmokstamas. Judesiai yra panašūs į paprasto greito ėjimo metu daromus judesius, kai rankos, kojos, klubai ir visas kūnas juda ritmiškai. Šiaurietiško ėjimo metu priešinga ranka ir koja ritmiškai juda pirmyn bei atgal, kaip ir paprasto ėjimo metu, bet judesiai yra žymiai intensyvesni.

Kaip ir kasmet stovyklos draugai Klaipėdos skęstančiųjų gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Aleksandras Siakki, med. sesuo Veronika Šilinskaitė-Trifanova ir visa likusi komanda vasaros stovyklos dalyvius įspėjo apie pavojus jūroje, mokė plaukti ir gelbėti skęstančiuosius, parodė visą savo skęstančiųjų gelbėjimui reikalingą techniką.

Stovyklautojų bendruomeniškumo jausmą sustiprino akcija „Mano švarus pajūris“. Akcijos metu vaikai entuziastingai tvarkė Girulių gyvenvietės aplinką.

Specialistė Rūta Vitkauskienė iš Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos padėjo vaikučiams suprasti kas yra mokesčiai. Kodėl svarbu juos mokėti, kuo skiriasi mokesčiai valstybei nuo kitų mokesčių, kur sumokėti mokesčiai nukeliauja, kas nutinka, jei mokesčiai yra slepiami. Papasakojo apie buvusius keistus mokesčius bei pristatė VMI „Kvitų žaidimą“.

Vaikams ypač patiko „Kitokia realybė bibliotekoje“ su Jolita Baltrimiene, Evelina Bulsyte ir Diana Aksamitauskaite. Stovyklautojams buvo pristatytos papildytos realybės knygos, Jie sužinojo, kaip savo mobilųjį telefoną paversti 3D holograma.

Džiugu, kad prie stovyklos gerovės prisidėjo ne tik vaikai, bet ir jų tėveliai. Martynas Jurkšas (krašto apsaugos savanoris) suteikė galimybę vaikams pasivažinėti tikru kareivišku automobiliu.

Visą vasarą stovykloje savanoriavo ir kūrybinius užsiėmimus vedė savanorės Eva Ruginytė, Evelina Želvytė, Jekaterina Tabak, o taip pat Andrėjus Tuzhykovas, savanoriaujantis bibliotekoje pagal EVS projektą „Technologinių naujovių plėtra bibliotekoje“. Stovykloje jis vaikus supažindino su 3D spausdintuvu „Ultimaker 2+“. Tai puiki technologija, kuri gali paversti vaikų idėjas realiais daiktais. Stovyklos metu buvo spausdinama iš 2 skirtingų rūšių plastikų, o kad vaikai labiau suprastų kaip vyksta pats modeliavimo ir kūrimo procesas buvo rengiamos prezentacijos. Lietuvos šimtamečiui paminėti sumodeliuotas 3D Lietuvos žemėlapis, kuris kaip atminimo dovana įteiktas kiekvienam stovyklos dalyviui.
X-boxas buvo neatsiejama stovyklautojų dalis, Andrėjus ne tik sujungdavo ir paruošdavo X-boxą naudojimui, tačiau taip pat paaiškino vaikams kaip veikia judesių jutiklių „Kinect“ technologija.

Siekiant pažadinti vaikų smalsumą elektronika buvo pasitelkiami „LittleBits“ rinkiniai, kurie yra sukurti pradedantiesiems išradėjams, norintiems sumontuoti neįprastus elektronikos kūrinius per keliolika minučių. Vaikai tarpusavyje jungdami spalvotus modulius galėjo sukurti daugiau nei 150,000 skirtingų derinių.

Vaikai buvo supažindinti su Parrot Bebop 2 dronu, kuris turi plataus kampo objektyvą ir leidžia įamžinti ryškius ir kokybiškus vaizdus. Nors valdyti šios bepilotės skraidyklės vaikai negalėjo dėl jauno amžiaus, tačiau jiems buvo leista skraidinti mažesnius, mokomuosius dronus- Airborne Cargo Travis. Tai mini dronas – transporteris, kuris ant savo nugaros gali nešti lego žmogeliuką, atlikti 90 ar 180 laipsnių posūkius ar vieno mygtuko paspaudimu atlikti 360 laipsnių kilpą.

Stovyklos vadovė Irina Tabak dėkoja Girulių bibliotekos vyr. bibliotekininkėms Linai Lazutkaitei ir Vilmai Sipavičienei už pagalbą organizuojant ir įgyvendinant vaikų vasaros užimtumo programą.
Iki pasimatymo kitą vasarą.

Akimirkos iš stovyklos:

I pamaina – birželio 11-22 d.,
II pamaina - birželio 25 d. - liepos 5 d.,
III pamaina - liepos 9 - 20 d.,
IV pamaina - liepos 23 d. - rugpjūčio 3 d.,
V pamaina - rugpjūčio 6 - 17 d.