Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka visuomenei pristato sėkmingą projekto apie Monumentaliąją tapybą rezultatą – dokumentinį filmą ir interaktyvų monumentaliosios tapybos kūrinių žemėlapį, nuo šiol prieinamą kiekvienam svetainėje www.biblioteka.lt/freskos. Naujas reikšmingas turinys papildė 2000 m. bibliotekos sukurtą virtualią Klaipėdos krašto dailės galeriją, kuri iki šiol yra vienintelė tokia, reprezentuojanti uostamiesčio dailę.

Šiuolaikinė lietuviška architektūra, su trenksmu įsiveržusi į didžiuosius Lietuvos miestus, neaplenkė ir mūsų uostamiesčio. XX a. antroje pusėje įsivyravus moderniam stiliui, architektai pradėjo naudoti naujas statybines medžiagas – gelžbetonį, stiklą, kas labai „padėjo“ eliminuoti monumentaliąją tapybą ir kitas taikomosios dailės šakas, tiesiogiai priklausomas nuo architektūros, iš visuomeninių pastatų interjerų. Menams naujuose pastatuose tiesiog neliko vietos. Klaipėdoje, po nepriklausomybės įsibėgėjus privatizacijos vajui, sunaikintas ne vienas puikus vitražas, nepastebimai dingo uostamiesčio vaistines puošusios freskos, neišliko ir pirmoji mūsų miesto freska – šviesios atminties tapytojo Vydo Pinkevičiaus ir Juozo Vosyliaus bendras darbas vaikų kavinėje „Du gaideliai“ (Mažvydo alėjoje).

Su laiku ir su architektūros madomis, matyt, nepakovosi, juolab, kad nebuvo ir iki šiol nėra jokių teisinių aktų, garantuojančių iki nepriklausomybės sukurtų monumentaliosios tapybos ir taikomosios dailės kūrinių apsaugą. Beveik neišliko archyvinės medžiagos – kas galėjo pagalvoti, kad į saugotinų vertybių sąrašus neįtraukti profesionalių menininkų sukurti kūriniai gali būti sunaikinti...

Todėl, kol dar yra ką saugoti, dokumentuoti ir archyvuoti, Klaipėdos m. savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyrius ėmėsi klasikinių freskų ir šiuolaikinės sieninės tapybos skaitmeninimo projekto „Monumentalioji tapyba architektūros labirintuose: praeitis, dabartis“. Pagal projektą sukurti du puikūs skaitmeniniai informacijos šaltiniai: valandos trukmės režisieriaus Algimanto Jarukaičio ir Meno skyriaus vedėjos Birutės Skaisgirienės dviejų dalių (I dalis – praeitis, II dalis – dabartis) dokumentinis-edukacinis filmas bei virtualus žemėlapis – vedlys „Klaipėdos freskos: virtuali interaktyvi kelionė“ (aut. Virginijus Bakas), kuris puikiai papildo uostamiesčio kultūrinio turizmo maršrutų sąrašą ir, tikimės, tikrai suintriguos klaipėdiečius ir miesto svečius leistis į monumentaliosios tapybos ir gatvės meno objektų paieškas Klaipėdos architektūros labirintuose. Žemėlapyje siūlomi trys įdomūs maršrutai, kuriuos jau išbandėme ir patikrinome kartu su architektu Vladu Balsiu, bet kiekvienas gali susidaryti savo maršrutą ir ieškoti savų objektų. Žemėlapyje sužymėtos visos klasikinės freskos, dabartinė sieninė tapyba ir grafičiai (viso suskaitmeninti 29 objektai), pateikta informacija apie jų kūrėjus, tikslus objekto adresas ir kontaktinė informacija, jei jį galima aplankyti tik iš anksto susitarus. Rengiant šį projektą per 2019 m. neliko dviejų sieninės tapybos darbų, tačiau nuotraukos ir kita informacija apie juos išliks Klaipėdos freskų svetainėje. Dalį objektų ženklins QR kodai.

Šis virtualus žemėlapis gali būti puiki pramoga kiekvienam klaipėdiečiui, moksleiviams ir miesto svečiams, norintiems susipažinti su savo miesto daile.

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba.


Projekto rezultatai:

Galerija