2020 metai Lietuvoje yra paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Klaipėdos žydų istorijos puslapiai taip pat yra neatskiriami ir nuo mūsų šalies, ir nuo Klaipėdos miesto istorijos.

Gyvendami uostamiestyje nuo XVI amžiaus žydai, pasak Klaipėdos žydų bendruomenės pirmininko Felikso Puzemskio, įkūrė maisto produktų gamybos, medžio apdirbimo, tekstilės, laivų remonto pramonės įmonių. Jie buvo tarp kurorto verslo pionierių – pavyzdžiui, antrasis Juodkrantėje pastatytas (XIX amžiaus pabaigoje) didelis viešbutis buvo pavadintas „Tel Avivas“ („Pavasario kalva“). Pirmąją pasaulyje gintaro kasyklą greta Juodkrantės taip pat įkūrė Memelio verslininkai žydai Vilhelmas Stantjenas ir Moricas Bekeris.

Iki II pasaulinio karo Klaipėdoje veikė keturios sinagogos, du sporto klubai, žydų kultūros bendruomenė, istorijos ir literatūros klubas, moterų sionisčių organizacija, gyvavo kamerinis orkestras.

Minint Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus, klaipėdiečiai kviečiami į renginius bibliotekoje, skirtus jiems paminėti.

Spalio 23 d. 16 val. Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos „Kauno atžalyno“ padalinyje (Kauno g. 49.) bus demonstruojami filmai „Riedėjo gniūžtė į pietus“ ir „Popierinė brigada“. Pirmajame pasakojamos Pietų Afrikos respublikos žydų, išeivių iš Lietuvos, istorijos. Filmą pristatys režisierė Ieva Balsiūnaitė. Filmas bus rodomas anglų kalba su lietuviškais subtitrais. Trukmė 52 min.

Tuo metu australų režisierės Diane Perelsztejn sukurtame dokumentiniame filme „Popierinė brigada“ pasakojama apie Vilniaus gete veikusią vadinamąją „Popierinę brigadą“ – mokslininką Zeligą Kalmanovičių, mokytoją Rachele Krinski, bibliotekininką Hermaną Kruką, poetus Šmerkę Kačerginskį ir Abraomą Suckeverį. Nacių verčiami šie to meto intelektualai turėjo atrinkti vertingiausius YIVO institute buvusius žydų kultūrinius dokumentus, knygas, taip pat paveikslus, religinius objektus, kuriuos naciai planavo išgabenti į Vokietiją. Rizikuodami savo gyvybėmis minėti Vilniaus geto gyventojai stengėsi bent dalelę didžiulio ir svarbaus kultūrinio palikimo paslėpti ir išsaugoti ateities kartoms. Tik jų pastangų dėka dalis svarbių dokumentų nebuvo prarasta. Išsaugotos kultūrinės Vilniaus žydų vertybės šiandieną yra Žydų moksliniame institute YIVO Niujorke ir Jeruzalės hebrajų universitete. Taip pat dalis šio palikimo saugoma Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje ir Lietuvos centriniame valstybės archyve.

Filmo pradžia – 17.30 val. Trukmė 1 val. Filmas įgarsintas lietuvių kalba.

Dalyvių skaičius ribotas. Iki spalio 22 d. registruotis ruta.gotika@gmail.com

Spalio 30 d. 14.30 val. klaipėdiečiai turės unikalią galimybę artimiau susipažinti su Žemaitijos žydų kultūros paveldu. Klaipėdos m. savivaldybės I.Kanto viešosios bibliotekos „Kauno atžalyno“ padalinyje (Kauno g. 49) vyks knygos „Žemaitijos žydų kultūros paveldo atspindžiai“ pristatymas (sud. dr. Hektoras Vitkus, dr. Jolanta Skurdauskienė). Dr. H.Vitkus apžvelgs ir detaliau pristatys knygoje publikuojamų skirtingų autorių tekstus apie štetlų Žemaitijoje kasdienybę, buvusią vieną žymiausių Rytų Europos judaizmo dvasinių seminarijų Žemaitijos ješivą, Žemaitijos medinių sinagogų architektūrą, Lietuvos žydų kultūros paveldo išsaugojimą.

Po knygos pristatymo hebrajų ir idiš kalbomis koncertuos solistė Olga Šard (Žorova), pritariant pianistui Sauliui Šiaučiuliui.

Renginys bus transliuojamas internetu. Tiesioginės transliacijos nuoroda: https://youtu.be/beByoQ54lJI.

Prašome registruotis iki spalio 29 el.paštu: ruta.gotika@gmail.com

Ekstremalios situacijos šalyje dėl koronaviruso plitimo grėsmės metu visų renginių dalyvių prašome vadovautis LR SAM rekomendacijomis.

Lietuvos žydų istorijos metams minėti skirtų renginių Klaipėdoje iniciatorė menotyrininkė Rūta Jakštonienė.

Renginius remia Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.