Vasara jau įsibėgėjo, prasidėjo atostogų metas. Laisvė, o ką per atostogas veikti? Kas į stovyklą, kas pas močiutę į kaimą ar su tėvais prie jūros. Žodžiu, arčiau gamtos.

Vaikų literatūros tyrėjas Vincas Auryla, vertindamas ir apibendrindamas XX a. antrosios pusės rašytojų kūrinius apie gamtą, sako: „Žmogus ir gamta yra lygiaverčiai partneriai: globodamas gamtą, žmogus tobulėja dvasiškai ir padeda išsaugoti žmonijos egzistavimą.“

Kad vasara neprailgtų ir linksmai jums praeitų, o rudenį sugrįžtumėt į mokyklas stiprūs ir pasisėmę žinių ne tik iš gamtos, bet ir knygų. Bibliotekos vaikų centras „Gerviukas“ rubrikoje „Per knygą į...“ rekomenduoja Selemono Paltanavičiaus knygas apie gamtą.

Jau beveik keturis dešimtmečius Selemonas Paltanavičius (g. 1956 m.) kalba, rašo ir pasakoja apie gamtos gyvenimą. Šis rašytojas labai įvairiapusiškas. Jo kūryboje rasite ir enciklopedijų, ir apsakymų, ir pasakų. Kiekvienoje knygoje sužinosite kažką naujo ir tai bus taip įdomu, kad nepadėsit knygos į šalį, kol neužversit paskutinio puslapio.

Kas nudažo pasaulį „Kas nudažo pasaulį“
Ar kada nors domėjotės, kodėl mūsų pasaulis toks gražus? Jis nebūtų toks gražus, jei būtų juodai baltas, o kas nudažo pasaulį?
Kiekvienas metų laikas nudažo gamtą vis kitomis gražiomis ir ryškiomis spalvomis, tik vargšę varną vis pamiršta padailinti. Gamtininkas ir aplinkosaugininkas S. Paltanavičius literatūrinėje pasakoje mažiesiems atskleidžia, kodėl pasaulis toks spalvingas, o varnos-juodos.
Kaip miega gyvūnai „Kaip miega gyvūnai“
Jums atrodo, kad nieko nesužinosite naujo, kaip galima kitaip miegoti? Atsigulei, antklode užsiklojai ir saldžių sapnų. Labai klystate...
Autorius S. Paltanavičius knygelėje žvalgosi po gamtos pasaulį ir pasakoja kaip skirtingai miega įvairūs gyviai. Ar žinote, kad sliekas tikrai negali užsikloti šilta antklode ir užmerkęs akutes panirti į margą sapnų pasaulį? Sliekiukas susirango, aprimsta, pasidengia savo gleivėmis ir snūsteli posmelį. Prabudęs vėl rausia rudeninius lapus.
„Kaip miega gyvūnai“ atsakys į klausimus, kaip gi nakčiai įsitaiso žvirblis ir kiti paukščiai. Ką sapnuoja gyvatė bei kas toks parpia kabodamas žemyn galva. Spėkit, ar kiškis miega atsimerkęs? Tai irgi sužinosite iš knygos.
Iš gyvūnų galima daug ko pasimokyti, bet svarbiausia – niekada nevalia jų žadinti ir atimti saldaus kaip medus miego.
Jei tu slieko nepazisti „Jei tu slieko nepažįsti“
Ar esi matęs slieką, skaitantį knygas? O svajojantį apie riedlentę? O baisiai madingą slieką? Manai, tokių nebūna? Žinoma, kad būna, tik tu tokių dar nesutikai! Jei tu slieko nepažįsti... Tai gali susipažinti!
Kas jau kas, o gamtininkas S.Paltanavičius žino viską apie slaptą sliekų gyvenimą!
Šios knygelės sliekas be galo linksmas, šmaikštus, sportiškas... Oi, daugiau nieko nesakysiu, patys paskaitysit.
Brunas „Brunas“
Kai daiktai susidėvi, mes juos išmetame, o ką darome su gyvūnais, kurie ilgai su mumis gyveno, džiugino ir paseno? Brunas – tai lokys. Jis visą gyvenimą dirbo cirke – važinėjo dviračiu, šoko, linksmino žiūrovus. Tačiau atėjus laikui Brunui išeiti į pensiją, jis buvo paleistas į mišką, kad gyventų kaip paprastas lokys. Tačiau gyventi be patogumų ir šiltos pastogės buvęs cirko artistas juk nemoka! Tad Brunas nusprendžia prašyti pirmo miške sutikto žmogaus pagalbos. Būtinai paskaitykite jautrų gamtininko ir rašytojo S. Paltanavičiaus pasakojimą apie cirko lokio likimą ir pamąstykite, kaip neturėtų elgtis žmogus su gyvūnais.

Bebriukų metai Gandriuko metai Šuniuko metai kaime

„Bebriukų metai“:
Skatina pažinti ir pamilti gamtą. Supažindina su metų laikų kaita gamtoje. Pateikiama faktų ir įdomybių apie bebriukus ir kitus upių bei miškų gyventojus. Gausiai iliustruota meniškomis ir žaismingomis iliustracijomis.

„Gandriuko metai“:
Knygelėje pasakojama apie mūsų mylimą gandrą nuo tos akimirkos, kai paukščiukas išsirita iš kiaušinio: kaip jis auga ir tvirtėja, kur skrenda žiemoti ir kokius laiškus iš šiltųjų kraštų mums siunčia. Tai pažintinė knyga, parašyta ne tik gamtininko, bet ir talentingo pasakininko, todėl knyga įtrauks nuo pat pirmųjų puslapių.

„Šuniuko metai kaime“:
Ankstyvą pavasarį gimęs šuniukas stebi ir pats patiria kaimo gyvenimą keičiantis gamtos metų ratui. Mažyliui viskas taip įdomu ir smalsu: jis domisi kaimo darbais, kitais gyvūnais, stebi kaip mėnuo po mėnuo keičiasi gamta.

Visas šias knygeles galima pasiskolinti artimiausiame Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos padalinyje. Sužinoti, kurioje bibliotekoje knygutė yra laisva, ją užakyti ar rezervuoti galima bibliotekos el. kataloge http://katalogas.biblioteka.lt.