Klaipėdos miesto savivaldybės viešoji bibliotekaKlaipėdos miesto savivaldybės viešoji biblioteka
Pradžia > Kasmetinė egzaminų karštinė

Kasmetinė egzaminų karštinė

Regina BARBŠYTĖ

Jau nuo pačios metų pradžios abiturientai yra kankinami atsiliepimais apie egzaminus, jų pakeitimus, egzaminų užduotis, kurias egzaminų centras renka kuo sunkesnes lyg tyčia norėdami pakirsti mokinį. Pavasarį, kai visi atsipalaiduoja ir beveik baigia mokslo metus, abiturientai smarkiai pluša stengdamiesi išlaikyti egzaminus.

Problema dėl pasiruošimo
Atrodo, mokykla turėtų visus mokinius pilnai paruošti egzaminams, tačiau daugelis mokinių prisipažįsta, jog tiek vienuoliktoje, tiek dvyliktoje klasėje yra priversti samdytis repetitorius, nes kitaip neįsivaizduoja kaip būtų įmanoma gerais rezultatais baigti mokyklą. Pradėjus ruoštis egzaminams, besimokantieji apsišarvuoja geležine kantrybe. Prigąsdinti ir pašiurpinti egzaminų sunkumo jie pasineria į mokslus, giliai įsikniaubia į knygas ir sąsiuvinius, taiso susikaupusias spragas, visiškai užkiša savąjį laisvalaikį - juk nevalia praleisti nė akimirkos bergždžiai. Bemiegės naktys tampa kasdienybe. Tačiau yra ir kitaip besielgiančiųjų. Jie, nespaudžiami mokytojų ar patys neturėdami didelės motyvacijos, atostogauja, poilsiauja kaip niekad anksčiau. Dažniausiai likus savaitei ar mėnesiui iki egzamino susimąsto ir šiek tiek pavarto užrašus. O juk egzaminų karštligė prasiaučia kiekvienais metais bei visi mokiniai priversti ja persirgti.

Egzaminų baimė
Apklausus abiturientus paaiškėja, jog beveik nei vienas nepasitiki savo jėgomis. Daugiausia visi dvejoja dėl valstybinių istorijos ir lietuvių kalbos egzaminų. Istorijos - dėl to, kad, pasak dvyliktokų, prastai mokytojai ruošė, o lietuvių - dėl naujų pakeitimų. Egzaminų centras ir toliau eksperimentuoja su mokiniais ir šį kartą duos lietuvių kalbos egzaminą susidedantį tik iš vienos dalies, nors anksčiau susidėdavo iš dviejų: gramatikos užduočių, interpretacijos ar samprotaujamojo rašinio, teksto suvokimo. Dabar bus pateikiamas teksto suvokimas ir interpretacija ar samprotaujamasis rašinys. Gramatika bus tikrinama pagal parašytą tekstą interpretacijoje (samprotaujamąjame rašinyje) ir teksto suvokime.

Ar sugebėsiu įstoti?
Ne vienam dvyliktokui galvoje kirba šis klausimas. Paklausti, ko tikisi iš egzaminų, pirmiausia atsako, jog svajoja apie gerus balus ir įstojimą į norimą universitetą, tačiau labai maža dalis sugeba tai įgyvendinti. Vienur dėl to, jog didžiulė konkurencija, kitur tiesiog per brangus mokslas. Dėl šių priežasčių abiturientai dažnai svajoja ir apie užsienio universitetus, kurie, žinoma, ir auksu žiba, kuriuose ir medaus upės teka.

Gyvenimo pažymys
Visi trokšta saldžiai išsiparpti minkštame savo gyvenimo patale, todėl neveltui sakoma: „kaip pasiklosi, taip išsimiegosi“. Juk dvyliktokus būtent ir gąsdina tai, jog visus dvylika mokymosi metų nulems vienas, galima sakyti, ilgas kontrolinis darbas, nuo vienintelio pažymio priklausys likęs gyvenimas.

@ Klaipėdos miesto savivaldybės viešoji biblioteka